هر بار در حال رشد و توسعه بودیم، شیطنت‌ها و تخریب‌ها شکل می‌گیرد

هر بار در حال رشد و توسعه بودیم، شیطنت‌ها و تخریب‌ها شکل می‌گیردبه گزارش پایگاه اطلاع رسانی حمایت از خرید کالای ایرانی به نقل از ایکنا از خراسان رضوی علیرضا رشیدیان شب گذشته، 8 شهریور در مراسم روز جهانی گردشگری در هتل پارس مشهد در خصوص گردشگری در مشهد اظهار کرد: فرصتی که در عرصه گردشگری خصوصا در شهر مشهد در استان خراسان رضوی وجود دارد، گره گردشگری به زیارت امام رضا(ع) است که ارزش خاصی برای فعالان حوزه گردشگری دارد و نه تنها بهره مادی و دنیوی دارد بلکه یک ارزش معنوی بسیار بالایی نیز دارد.

وی ادامه داد: افتخار همه ایرانیان به وجود امام رضا(ع) است. خدمت به امام رضا(ع) افتخاری بزرگ برای  خراسانیان و خصوصا مشهدی هاست. کشور ما در شرایط تحریم و فشارهای اقتصادی است اما این فشارهای اقتصادی ،مشکلاتی که برای مردم کشور ما و فعالان اقتصادی به وجود آورده، فرصت خوبی برای جذب گردشگر، خصوصا گردشگران خارجی برای استان خراسان، به وجود آورده است.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به اینکه در تابستان امسال شاهد افزایش ورود گردشگر خارجی به استان بوده ایم، خاطرنشان کرد: سال گذشته حدود 31 میلیون زائر وارد استان و شهرستان مشهد شدند. امسال نیز در 5 ماهه اول بالغ بر  16.5 میلیون نفر به استان سفر کرده اند که ضریب اشتغال هتل های استان در تابستان به نسبت تابستان سال گذشته افزایش مناسبی داشته که از این بابت خدا را شاکر هستیم .

وی افزود: باید بتوانیم از این ظرفیت استفاده مناسب کنیم. من فکر می کنم گردشگری و تعاملات گردشگری نه تنها جنبه اقتصادی دارد بلکه جنبه فرهنگی و در کنار آن‌ برای صلح جهانی و ارتباطات و تعاملی با دیگر کشورها نیز مناسب است. هر چقدر ما بتوانیم گردشگران خارجی را بیشتر به کشور خود جذب کنیم، این حصار و جو تبلیغاتی علیه ملت و کشور خود را بهتر می توانیم بشکنیم؛ در واقع این یک حرکت ضد تحریم و ضد فشار استکبار جهانی است. 

رشیدیان تصریح کرد: وجود مبارک امام رضا(ع) فرصت بی نظیری برای کشور و شهر ماست اما در کنار آن، ظرفیت های فرهنگی مانند وجود شعرای بزرگ مثل فردوسی ، عطار، خیام و… از دیگر ظرفیت های گردشگری طبیعی و تاریخی غنی خراسان رضوی است. این بستر برای تقویت گردشگری سلامت در کنار بقیه ظرفیت ها و زمینه های گردشگری، زمینه مهیایی است. در حوزه جذب گردشگران سلامت در کشورهای همسایه در این سال ها موفق تر بوده ایم.

استاندار خراسان رضوی در خصوص گردشگری الکترونیک نیز بیان کرد: تحول جدیدی با توجه به  ظرفیت های ارتباطی در دنیای امروز فراهم شده که باید بتوانیم از این ظرفیت ها و مزیت های استانی چه در حوزه مسائل فرهنگی، تاریخی  و چه در حوزه مسایل طبیعی و سلامت بهره برداری کنیم.  

رشیدیان با اشاره به  بوم گردی و اقدامات انجام شده در این خصوص گفت: شاید بتوان گفت طی این یک سال پتانسیل بوم گردی استان به دو برابر افزایش پیدا کرده است اما هنوز جای کار بسیاری دارد. در این راستا باید از ظرفیت روستاها استفاده بیشتری شود اما برای این کار باید اماکن مرتبط با این موضوع را تقویت، ساماندهی و آماده سازی کنیم. 

وی با اشاره به شعار سال مبنی بر حمایت از کالای ایرانی عنوان کرد: حمایت از کالای ایرانی تنها معطوف به تولیدات صنعتی و کشاورزی نیست بلکه می بایست امسال ارتقای کیفیت تولیدات نیز مورد توجه قرار گیرد. به همین جهت ضروری است در حوزه گردشگری هم به ارتقای کیفیت تولیدات و استانداردهای خدماتی در زمینه های مختلفی نظیر اقامت و… نیز پرداخته شود. باید این استانداردها را مطابق با استانداردهای روز دنیا ارتقا داده و با سنت های ایرانی که منطبق با آداب و رسوم ماست، منطبق کنیم.

استاندار خراسان رضوی اظهارکرد: بایستی بتوان با کاهش هزینه ها بهره وری از منابع موجود را افزایش داد. همچنین توجه به جمعیت مخاطب از نکات مهم مرتبط با حوزه گردشگری است؛ باید نیازها و درخواست های جمعیت داخلی سایر استان های کشور و چه کسانی که از خارج کشور به استان ما می آیند، مورد توجه قرار گیرد تا بتوان کالای خدماتی و گردشگری را متناسب با شرایط و احتیاجات آنان ارتقا داد.

رشیدیان گفت: البته هنوز مقداری در جذب بازارهای جدید کند هستیم. ما باید نسبت به جذب گردشگران جدید به استان خود از حوزه هایی غیر از حوزه های سنتی توجه بیشتری کنیم. براساس .هدفگذاری برای سال 1404 جذب 40 میلیون زائر برای استان پیش بینی شده است که از این تعداد باید 6 میلیون خارجی باشد. اینجاست که نقش شرکت ها و فعالان در حوزه جذب گردشگر بسیار افزایش می یابد.

وی ادامه داد: ما هر بار و در هر حوزه ای در حال رشد و توسعه بودیم، شیطنت ها و تخریب های در آن حوزه شکل می گیرد؛ مثل موضوع افزایش گردشگران خارجی در شهر ما که متاسفانه همزمان این شکوه با مسائل تخریبی همراه شد تا بین مجاور و زائر یک تعارض و یک اختلاف ایجاد شود. ما بارها از زبان مسئولان کشور شنیده ایم که خیلی از این موارد و مسائلی که مطرح می شود صحت ندارد و غالبا دور از حقیقت است.

انتهای پیام