مبارزه با قاچاق، کلیدواژه حمایت از کالای ایرانی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حمایت از خرید کالای ایرانی به نقل از روز جمعه ایرنا، گزارش ارائه شده از سوی مسئولان استان فارس حاکی از آن است که در سال جاری که به نام حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده است، مقابله با قاچاق کالا نیز با جدیت بیشتری ادامه یافته است.
آمارها حاکی از افزایش 35 درصدی کشفیات مربوط به قاچاق کالا در استان فارس است که از عزم و اراده جدی مسئولان استان در این مسیر حکایت دارد.
** در مقابله با قاچاق کالا از هیچ کوششی دریغ نمی کنیم
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس قاچاق کالا را تهدیدی جدی برای منافع کشور، مردم و تولید داخلی دانست و گفت: با توجه به اهمیت موضوع و تاثیرات مخرب قاچاق کالا بر اقتصاد کشور، مبارزه جدی، اصولی و ریشه ای در دستور کار ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز این استان قرار گرفت.
هادی پژوهش جهرمی افزود: البته در مسیر این مبارزه و مقابله، دیدگاه ها و تفکر اینگونه نبود که اگر فردی یک کالا به شکل انفرادی در اختیار داشت قاچاقچی محسوب شود بلکه هدف مقابله و برخورد جدی با باندهای بزرگ فعال قاچاق کالا و ارز با همکاری نیروی انتظامی، اداره اطلاعات، دستگاه قضایی، تعزیرات و دیگر مجموعه ها و دستگاه های مرتبط بود.
وی بیان کرد: با توجه به اینکه در مبارزه با قاچاق کالا منافع بسیاری به خطر می افتد و بسیاری از عوامل اصلی قاچاق احساس خطر می کنند، بی شک این کار با دشواری هایی همراه خواهد بود اما همانگونه که رهبر معظم انقلاب همواره تاکید داشته اند مساله برخورد قاطع با قاچاقچیان عمده و اصلی باید با جدیت دنبال شود.
پژوهش جهرمی گفت: در این راه آنچه برای ما ملاک است، دفاع از منافع مردم و مقابله با پدیده زشت قاچاق کالا به ویژه کالاهای سلامت محور است و در این راه از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد.
** افزایش 35 درصدی کالای قاچاق کشف شده در فارس
دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان فارس نیز در این باره گفت: 604 میلیارد ریال انواع کالای قاچاق در سه ماه نخست امسال در این استان کشف شد که در مقایسه با مدت مشابه سال 96 بیانگر 35 درصد افزایش است.
سید احمد احمدی زاده افزود: کالاهای قاچاق مکشوفه شامل لوازم خانگی، پوشاک، آرایشی، بهداشتی و اسباب بازی است.
وی ادامه داد: یک هزار و 104 دستگاه خودرو سبک و سنگین در پیوند با کشف این محموله های قاچاق توقیف شد و تعدادی نیز دستگیر شدند.
مدیر کل سیاسی انتظامی استانداری فارس بیان کرد: تا قبل از اجرای طرح رجیستری تلفن همراه، حدود 95 درصد این کالا به شکل قاچاق وارد کشور و در بازار عرضه می شد اما با اجرای این طرح، قاچاق تلفن همراه تقریبا به کمترین حد ممکن رسیده است.
در طرح رجیستری، تلفن های همراه کاربران بر اساس شماره سریال گوشی و شماره سریال سیمکارت در سامانه ای که وزارت صنعت، معدن و تجارت برای این منظور طراحی و پیاده سازی کرده است، ثبت می‌شوند که به هنگام روشن شدن در شبکه تلفن همراه کشور، این شماره سریال‌ها با زیرساخت های شبکه مخابراتی کشور مطابقت داده می‌شوند و اگر از مبادی رسمی وارد نشده باشند، امکان فعالیت در شبکه تلفن همراه کشور را نخواهند داشت.
طرح رجیستری که یکبار در سال 1385 به مرحله اجرا درآمد و به علت های مختلف شکست خورد، در دولت یازدهم و با هدف کنترل بازار از گوشی های قاچاق، دو باره پیگیری و سرانجام آبان ماه 96 اجرایی شد.
احمدی زاده، با اشاره به اینکه کشف کالای قاچاق در کشور بین سال های 93 تا 96 روند نزولی داشت، گفت: در سال 93 ارزش کالای قاچاق کشف شده 25 میلیارد دلار بود و کاهش این رقم به 11 میلیارد دلار در سال 96 نشان دهنده افزایش سختگیری ها، نظارت و جدیت بیشتر در مبارزه با پدیده قاچاق است.
** رسیدگی قاطع به پرونده های قاچاق کالا
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان فارس نیز بر عزم این اداره کل در رسیدگی قاطع به پرونده های قاچاق کالا تاکید کرده و گفته است: 21 هزار پرونده قاچاق کالا از سال 93 تا 96 در این استان تشکیل شده که از این تعداد، 2هزار و 837 پرونده رسیدگی و مختومه شده و 163مورد باقی مانده آن هم اینک در دست بررسی است.
علی مبشری افزود: از مجموع کل پرونده های تشکیل شده، هشت هزار پرونده مربوط به کالاهای سلامت محور بود که با توجه به اهمیت موضوع، رسیدگی به اینگونه پرونده ها در اولویت قرار دارد.
وی ادامه داد: قاچاق کالاهای سلامت محور افزون بر ضربه به اقتصاد، تهدیدی جدی برای سلامت مردم نیز هست و با وجود اهتمام و جدیتی که برای مقابله با اینگونه کالاها صورت می گیرد اما هر سال شاهد افزایش کشفیات در این حوزه هستیم.
مبشری، در مورد میزان مجازات نقدی پرونده های قاچاق کالا هم گفت: رقم این مجازات در سال 93 بیش از 496 میلیارد ریال، در سال 94 افزون بر 658 میلیارد ریال، در سال 95 حدود یک هزار و 223 میلیارد ریال و سال 96 بالغ بر 796 میلیارد ریال بود.
وی گفت: در بحث تخلفات ارزی نیز در این استان یک شرکت که پس از دریافت ارز چهار هزار و 200 تومانی برای واردات اقدام به فروش بخشی از آن به قیمت هفت هزار و 800 تومان در بازار آزاد کرده بود، شناسایی شده و پرونده این شرکت در دست بررسی است.
مدیرکل تعزیرات حکومتی فارس بیان کرد: همچنین تعدادی از دلالان ارزی استان نیز پس از شناسایی دستگیر شدند و تا کنون برای 15 نفر از آنها حکم زندان صادر شده است.
بدون تردید، خشکاندن ریشه های قاچاق کالا، روح امید را در صنعتگر و تولیدکننده ایرانی بیش از پیش تقویت و جامعه را به توسعه ای پایدار امیدوارتر می کند.
6122 / 2027
انتهای پیام