قزوین| نمایشگاه عفاف‌و‌حجاب گامی به سوی تعالی فرهنگ دینی+تصاویر

به ‌گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، بر کسی پوشیده نیست که امروزه فرهنگ دینی به ویژه عفاف و حجاب تا حدودی جای خود  را به مدگرایی و استفاده از الگوهای پوشش غربی که متناقض با فرهنگ اسلامی بوده داده است؛ البته نا گفته نماند که عده زیادی از جامعه مدگرایی و پوشش نا صحیح را مذموم می‌دانند.

این را هم نیز می‌دانیم همانگونه که فرهنگ غربی با تبلیغات فراوان وارد کشو شده است، مبارزه با آن نیز نیاز به تبلیغات داشته و می‌تواند در اصلاح فرهنگ جامعه اثرگذار باشد.

در همین راستا با همکاری مسئولان استان قزوین، نخستین نمایشگاه‌ عفاف و حجاب با عنوان « در ماندگار » مصادف با هفته عفاف و حجاب در کنار دومین نمایشگاه خانه ایرانی، کالای ایرانی برگزار شده و به مدت پنج روز پذیرای بازدیدکنندگان و ارائه خدمات به آنها است که تمامی اقشار مردم از ساعت 16 تا 22 شب می‌توانند از غرفه‌ها و برنامه‌های این نمایشگاه بازدید کنند.

این نمایشگاه با هدف ترویج فرهنگ حجاب میان جوانان و مردم استان در غرفه‌هایی به فروش کالاهای ایرانی_اسلامی، برپایی مسابقات و برنامه‌های متفرقه، ارائه مشاوره‌های خانواده توسط اساتید مجرب و یک غرفه تبلیغات اسلامی فعالیت دارد.

در غرفه تبلیغات اسلامی برنامه های متنوعی همچون گفتمان دینی با موضوع عفاف و حجاب، مسابقه نقاشی ویژه دختران، ارائه کتاب برای جوانان و نوجوانان، شب شعر عفاف و حجاب با حضور شعرای آئینی زن، مشاوره با موضوع نقش عفاف و حجاب در تحکیم بنیان خانواده اجرا می‌شود.

در این میان شرکت کنندگان و غرفه‌داران نیز حرف‌هایی داشتند که پای آن‌ها نشسته و نظراتشان را جویا شدیم.

در حاشیه این نمایشگاه، مسئول غرفه دختران انقلاب با اشاره به فعالیت این غرفه در چهارمین روز از افتتاح نمایشگاه عفاف و حجاب اظهار داشت: استقبال مردم خیلی خوب بوده بطوری که روزانه شاهد حضور تعداد زیادی از هم استانی‌ها در محل نمایشگاه‌های بین المللی قزوین هستیم و حضور 20 هزار نفر را در نمایشگاه پیش‌بینی می‌کنیم. 

وی افزود: نمایشگاه عفاف‌و‌حجاب تحت پوشش نمایشگاه خانه ایرانی، کالای ایرانی بوده و با 23 غرفه تحت حمایت دبیر بنیاد عفاف و حجاب استان قزوین به عرضه‌ کالاهای منتخب مردم می‌پردازد.

فخری میزبانی فروش محصولات مرتبط با ترویج حجاب همچون ساق‌دست، روسری و کیف ست، مانتو‌های اصیل ایرانی_اسلامی، انواع چادر و دیگر محصولات را از فعالیت‌های غرفه داران عفاف وحجاب عنوان کرد.

وی با اشاره به برنامه‌های غرفه دختران انقلاب تصریح کرد: بالغ بر 10 برنامه همچون اجرای تکه نمایش به صورت زنده به نام جواهر و رادیویی با عنوان طراوت، رنگ‌آمیزی، بازی دارت، رنگ‌آمیزی کودکان، مسابقه مسئله حجاب از کتاب شهید مطهری، پخش کلیپ‌های مختلف، مسابقه راز زیبایی و غیره از فعالیت‌هایی است که توسط دختران موسسه راه بهشت و گلباران در نمایشگاه امسال انجام می‌شود.

مسئول غرفه دختران انقلاب خاطر نشان کرد: روز جمعه در سالن آمفی تئاتر نمایشگاه، نمایش زنده‌ای تحت عنوان نمایش با موضوع عفاف و حجاب توسط بازیگران دختر جوان و نوجوان اجرا می‌شود که از تمامی بانوان استان قزوین دعوت به‌ عمل می‌آید تا با حضور سبز خود موجب دلگرمی هنرمندان جوان شوند.

یکی از بازدیدکنندگان از نمایشگاه نیز اظهار داشت: پوشاک عرضه شده در این غرفه‌ها از نظر تنوع، رنگ بندی، کیفیت مطلوب مشتریان است که با قیمت‌های مناسب همراه تخفیف به فروش می‌رسند.

وی افزود: در سال‌های گذشته پوشاک شامل مانتو متناسب با شخصیت یک خانم در نمایش عرضه نمی‌شد اما امسال در اولین نمایشگاه عفاف و حجاب با افزایش تعداد غرفه‌ها، این پوشاک نیز عرضه و به بازدیدکنندگان ارائه می‌شود که در عین داشتن پوشش کامل اسلامی، متناسب با مد روز نیز هستند.

در ادامه یکی دیگر از غرفه داران نمایشگاه عفاف و حجاب با اشاره به فعالیت‌های گروهشان در نمایشگاه اظهار داشت: بنده از سال 75 شروع بکار کرده و خود به عنوان برگزار کننده نمایشگاه‌های این چنینی فعالیت داشته‌ام و در همه نمایشگا‌ه‌های عرضه پوشاک اسلامی شرکت و امسال سومین سالی است که در همکاری با بنیاد عفاف و حجاب در این غرفه از نمایشگاه حضور داریم‌.

مدیر و موسس مجتمع آموزشی آیلار و مدیر مرکز کارآفرینی ادامه داد: مرکز کارآفرینی ما در راستا اشتغال بالغ بر 120 نفر در عرصه تولید پوشاک ایرانی قدم برداشته است و با حمایت از کالای داخلی و مخالفت با فرهنگ غرب به تولید پوشاک اسلامی می‌پردازیم.

اشرف کاظمی خاطر نشان کرد: اگر مردم مانتو جلو باز می‌پوشند، ناچارا و به دلیل نبود لباس مناسب است؛ چون  اگر طراحان لباس مدل‌های ایرانی سازگار با فرهنگ ایرانی تولید کنند هیچ کدام از ایرانیان به دنبال فرهنگ غرب نمی‌روند.

عرضه محصولات فرهنگی و اسلامی و پوشاک‌اسلامی هر ساله در کنار نمایشگاه‌های دیگر با تعداد غرفه کم برپا می‌شد و چندین تولید کننده حق شرکت داشتند اما امسال با عنوانی جداگانه و در قالب تعداد غرفه‌های بیشتر به ارائه خدمات پرداخته است.

برگزاری این نمایشگاه‌ها و تبلیغات گسترده برای بازدیدی عموم مردم‌ می‌تواند گامی مهم در راستای اعتلای فرهنگ دینی به ویژه عفاف و حجاب باشد.

گزارش از: فاطمه موسی‌خانی