شیراز|ضرورت امروز جامعه حمایت از کالای ایرانی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حمایت از خرید کالای ایرانی به نقل از خبرگزاری تسنیم از شیراز، حجت‌الاسلام و المسلمین لطف‌الله دژکام شامگاه چهارشنبه در دیدار و جمع استادان دانشگاه‌های شیراز اظهار داشت: درباره حمایت از کالای ایرانی به تاریخ 500 سال پیش نیز که بر می‌گردیم، جامعه ما در باب مسائل اقتصادی دچار مشکلاتی بوده است.

وی با اشاره به تولید پارچه قلمکار در عرصه صنایع دستی گفت: در تاریخ صنایع دستی ایران آمده است که پارچه قلمکار ایرانی از روزی درست شد که مردم دیدند دیبای چینی دارد بازار ایران را می‌گیرد. آن زمان ما کرباس تولید می‌کردیم و کرباس نمی‌توانست با دیبا رقابت کند، قلمکارش کردند تا بتواند با دیبا رقابت داشته باشد.  

امام جمعه شیراز با بیان اینکه اقتصاد برای خودش چهارچوب‌هایی دارد، افزود: ممکن است به صورت مقطعی و موقت بگوئیم که کار دیگری کنیم تا فضای بازار از دستمان بیرون نرود اما نمی‌شود به صورت همیشگی این کار را کرد. اصل در اقتصاد بحث مزیت‌ها است و این اصل ثابت است. 

نماینده ولی فقیه در استان فارس بیان کرد: در حال حاضر در وضع خاصی قرار گرفتیم و باید کاری کنیم که زمین نخوریم، تاکیدات مقام معظم رهبری درباره حمایت از کالای ایرانی نشان می‌دهد که در وضعیت ویژه‌ای قرار گرفتیم و ضرورت‌هایی است که باید از کالای ایرانی حمایت کنیم.  

دژکام با بیان اینکه در باب مسائل انقلابی بسیار شعار می‌دهیم اما ایمان به اینکه باید کاری کنیم در ما ضعیف است، عنوان کرد: باید تصمیم‌گیری جدی درباره آموزش، درباب اقتصاد و دیگر موضوعات گرفته شود اما هم اکنون نیز بسیاری از تصمیمات جدی کشور را سمبل کردیم برای نمونه خصوصی‌سازی به خصولتی تبدیل شد. 

وی با بیان اینکه اسناد بالادستی زیاد داریم و حرف نزده نیست، گفت: مشکل این است که هنوز باور نکردیم باید کاری بکنیم می‌خواهیم رانت نفت را بخوریم و خوش باشیم.

امام جمعه شیراز خطاب به استادان دانشگاه‌های شیراز بیان کرد: اگر تصمیم نگیریم و شما که در مراکز تصمیم‌ساز هستید به مردم آگاهی ندهید باز هم همین مسائل تکرار می‌شود و هیچ وقت هم عملی نمی‌شود. 

وی عنوان کرد:ما گاهی اوقات نقش اجتماعی خود را فراموش می‌کنیم و برای ما خود دیگر پنداری ایجاد می‌شود، به اندازه کافی بایدها را تبیین کردند و باید ما بگوئیم برای اجرای این بایدها چکار کردیم. 

نماینده ولی فقیه در استان فارس درباره شبهه هزینه‌های مراسم‌های دیدار و افطاری تصریح کرد: هزینه‌های این جلسات را اوقاف از محل موقوفاتی که برای افطار در نظر گرفته شده، می‌پردازد و این ذهنیت ایجاد نشود که هزینه‌ها از جای دیگری تامین می‌شود.